flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історія суду

 Мальовниче місто Золочів, яке ще 15 вересня 1523 р. отримало магдебурзьке право,  є районним центром Львівської області, що лежить на 70 км на схід від Львова, у долині біля північних схилів височин Гологорів та Вороняків на березі річки Золочівки, що впадає до Західного Бугу. Ще з давніх часів на території теперішнього Золочівського району існувала певна система правосуддя, адже суд як невід’ємний інститут стабільного функціонування будь­ якої організованої людської спільноти на теренах сучасної України існував з давніх часів. Саме слово «суд» згадується вперше у Статуті князя Володимира, сина Святослава «О десятинах, судах й людях церковних», поява якого датується приблизно початком ХІ століття. Історичні періоди перебування території сучасної України «в неволі» в складі Київської Русі, під татаро-монгольським ярмом, під владою Литовської і Польської держав, у складі Російської імперії, вплинуло на формування та становлення судоустрою нашої країни.

 

У березні 1783 році після проведеної адміністративної реформи владою Австро-Угорщини на території Галичини утворився Золочівський округ, в якому діяв окружний суд м.Золочева, а також було введено судоустрій, який існував на австрійських землях. Згідно реформування судової влади після 1850 року найнижчими судовими органами були повітові суди, яких у Золочівському окрузі нараховувалось 17. Кожний суд мав три відділи: президіальний (організація діяльності суду), карний (розгляд справ про непокору властям, неповагу до державних символів та ін.) та цивільний (справи пов’язані із буржуазно-поміщицькою власністю). Кожний повітовий суд мав суддю, адьютанта, 1-3 канцеляристів, 2-3 возних. В той період кількість судів, їх розміщення, особовий склад часто змінювались, з’явилися адвокати, нотаріуси, інститут державного обвинувачення в особі прокурора, зокрема в Золочеві була державна прокуратура.

Після утворення польської буржуазної держави в Західній Україні  майже без змін продовжували діяти повітові суди, проте розпорядженням президента Польщі від 06 лютого 1928 року в судоустрій були внесені зміни і всі повітові суди були перейменовані у гродські суди (перша інстанція), які підпорядковувались окружним судам. Золочівський окружний суд діяв на території Бродівського, Камянко-Струмилівського, Радехівського, Золочівського. Зборівського і Перемишлянського повітів. Крім загальних судів були і спеціальні – трудові і третейські.

Наступні зміни  у судоустрої прийшли у 1939 році, внаслідок пакту Молотова-Ріббентропа землі Західної України відійшли до СРСР. Створювались органи влади на місцях  на зразок вже існуючих в УССР. В Золочівському районі згідно постанови № 312 від 15 квітня 1940 року Львівського обласного виконавчого комітету було створено дві дільниці народного суду.

Контроль за роботою народних судів (зокрема, дотримання строків, своєчасність звернення судових рішень до виконання та ін.), організація виборів народних суддів покладалось на управління Народного комісаріату юстиції при обласних Радах депутатів трудящих. До 1948 р. народні судді обирались та призначались райвиконкомами, з 1948 р. по 1960 р. - обирались на основі загального виборчого права строком на 3 роки.

Після окупації Львівської області німецько-фашистськими військами в липні 1941 р. на цій території було створено дистрикт Галіція, який входив до складу Краківського генерал-губернаторства. в дистрикті введено дві системи судів – німецькі суди, які розглядали справи німецького і ненімецького населення та ненімецькі суди, які розглядали справи тільки ненімецького населення. Ненімецьке судочинство мало свою систему судів, яка відповідала польському судочинству, застосовувала польські кодекси законів та розпорядження генерал-губернатора. Суди виносили рішення "Іменем Права". В липні-серпні 1944 р. після звільнення західних областей України від німецької окупації почалось відновлення роботи органіврадянської влади та народних судів.

Згідно матеріалів справ, що містяться у архіві Золочівського районного суду Львівської області на території Золочівського району з 1945 року діяли такі суди: Народний суд Золочівського району Львівської області (1945-1964 рр.), Народний суд Глинянського району Львівської області (1945-1962 рр.), Народний суд Поморянського району Львівської області (1945-1959 рр.), Народний суд м. Золочева Львівської області (1960-1964 рр.), Золочівський районний народний суд Львівської області (1965-1993 рр.), Золочівський районний суд Львівської області (1994-2001 рр.), Місцевий суд Золочівського району Львівської області (2002-2003 рр.), Золочівський районний суд Львівської області від 2004 року і до сьогодні.

Головою суду тривалий час з 1982 року по 26 липня 2014 року був суддя Постигач Б.А.

На даний час суд знаходиться за двома адресами:

80700, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 24 (дане приміщення збудоване в 20-их роках минулого століття, як адміністративна будівля, спочатку в ньому був розташований дім убогих, загальна площа якого 327,1 м 2, зараз триває його реконструкція, для створення належних умов праці для працівників та перебування відвідувачів, здійснення правосуддя);

80700, м. Золочів, бульвар Сковороди Григорія, 5 (приміщення суду займає перший поверх будівлі).

Апарат суду складається з 13 державних службовців, 4 помічників суддів, 1 службовця та 2 технічних працівників, більшість державних службовців мають вищу юридичну освіту, що забезпечує якісну підготовку справ до розгляду, та які є перспективними працівниками для поповнення суддівського корпусу.

Згідно штатного розпису до складу Золочівського районного суду Львівської області входять такі працівники: голова суду, троє суддів, помічник голови суду, та троє помічників, керівник апарату, заступник керівника апарату, двоє консультантів, старший секретар, двоє секретарів cуду, судовий розпорядник, головний спеціаліст з інформаційних технологій, четверо секретарів судових засідань, друкарка, прибиральниця та робітник з комплексного обслуговування.